Užovka obojková

Nelekněte se, pokud na zahradě či jinde ve Svojeticích uvidíte metrového hada. Na našem katastru se nachází několik chráněných hadů. Jedním z nich je i zvláště chráněná Užovka obojková, která ve čtvrtek překvapila jednu svojetickou rodinu na jejich zahradě.

Užovka obojková je zapsaná v Červeném seznamu ohrožených druhů, který vydává Mezinárodní svaz ochrany přírody IUCN. Tento druh je v ČR zvláště chráněn podle vyhlášky 395/1992 Sb. ve znění vyhl. 175/2006 Sb.
Tato užovka dosahuje délky až 100 – 120 cm, dožívá se až 10 let. Barvu těla má různou, obvykle tmavě zelenou nebo hnědou, s charakteristickými žlutými nebo oranžovými, černě a bíle lemovanými půlměsíčitými skvrnami za hlavou. Některým jedincům půlměsíčky za hlavou chybí. Existují i exempláře šedé či černé, břicho mají však všechny užovky světlejší.
Vyskytuje se většinou v blízkosti vody, ale ani tohle není pravidlo. Často se objeví na vinicích nebo v zahradách. Živí se obojživelníky a rybami, ještěrkami a hmyzem.
Tato užovka nemá jedovatý aparát, na obranu produkuje pouze zapáchající tekutinu z kloaky nebo předstírá smrt. Pro člověka nepředstavují žádné nebezpečí. Největším nepřítelem užovek je člověk, dále pak jezevci, ježci, kočky a draví ptáci.
Staří Slované a Baltové v pohanském období věřili, že užovka obojková je had s korunkou, hadí král či had hospodáříček, který přináší štěstí do domu, pokud se usadí v jeho blízkosti.

Pokud tohoto hada uvidíte, nezabíjejte ho a nechte ho v klidu žít, třeba i vám přinese štěstí.