Setkání policie ČR se zástupci obcí – Vloupání do rodinných domů

Jelikož je vloupání do rodinných domů v těchto dnech velice diskutované téma a dotýká se nás všech, přinášíme vám pár informací ze zápisu ze setkání PČR se zástupci obcí, které se konalo 6.1.2020 v Jesenici.

 

Důvodem konání akce byly množící se případy trestné činnosti vloupání do rodinných domů a rekreačních objektů na území Praha-venkov Jih.

Bylo uvedeno, že od září do konce roku 2019 bylo na území Praha-venkov Jih spácháno 64 případů vloupání, převážně do rodinných domů, ale i do rekreačních objektů. Pachatele této trestné činnosti se PČR dosud nepodařilo identifikovat. Jedná se o dobře organizovanou specializovanou skupinu 4-6 mužů, kteří se zaměřují na krádeže cenností, které se dají snadno odcizit, převážně hotovost a šperky. Napadené objekty si vybírají náhodně, a útočí v době mezi 16. a 21. hodinou. Překážkou pro ně není alarm ani velký pes. Do objektu vstupují převážně vlámáním se přes francouzské okno nebo i nezajištěným střešním oknem v patře. Pohybují se nenápadně, rychle, vnitřek domu nedemolují, stačí jim 4 až 6 minut. Neodradí je ani objekty chráněné alarmem nebo napojené na PCO (majitelé je často ani neaktivují). Stihnou zmizet dříve, než dorazí výjezdová hlídka.

 

Doporučená prevence:

  1. Všímat si okolí, pohybu cizích osob a vozidel
  2. Zamykat dům, garáž, aktivovat alarm a záznamová zařízení (jsou-li k dispozici)
  3. Neuvádět nepřítomnost na sociálních sítích
  4. V případě zjištění vloupání nevstupovat do objektu, ihned volat linku 158
  5. Všímat si dronů nad obytnými zónami – hlásit na linku 158
  6. Podezřelým jevem jsou časté výpadky veřejného osvětlení v obcích
  7. Nespojovat pachatele se zahraničními dělníky. Zde se jedná o mladé, fyzicky zdatné, speciálně vycvičené muže (nejsou agresívní, mají zájem pouze o cennosti)
  8. Doporučené vytváření komunikačních skupin v aplikace Whats Up (rychlé info, vč. foto, do skupiny zapojit i PČR)

 

Informace zveřejněné na stránkách Policie ČR:

https://www.policie.cz/clanek/setkani-starostu-a-tiskovy-briefing.aspx