Provoz linky 557 od 3.9.2023

Vážení občané,

přinášíme Vám informace ohledně provozu linky 557.

Od 3.9.2023 je linka 557 v novém trvalém stavu s oficiálním názvem linky „Světice – Svojetice – Stříbrná Skalice“.

Na základě informace o předpokládaném nárůstu dojíždějících dětí, provedených přepravních průzkumů, proběhnuvších jednání a dohodě o finančním krytí vícenákladů Středočeským krajem, příp. obcemi, dochází jednak k posílení ranního spoje do Stříbrné Skalice, a prvního odpoledního spoje ze Stříbrné Skalice (v 14:00) druhým autobusem, a jednak k zavedení ranního spoje z Mukařova do Světic, a odpoledního ze Světic do Mukařova.

Jízdní řád je k dispozici na www.pid.cz.

Posílení spojů Svojetice, Na vyhlídce – Stříbrná Skalice, náměstí a zpět

Je řešeno zdvojením spoje ve stejný čas (ranní do Stř. Skalice a v 14:00 ze Stř. Skalice), a to proto, aby oba autobusy jely těsně za sebou (přičemž je jedno, který pojede jako první), a aby nevznikl efekt z obavy „co když ten druhý nepřijede“.

Ve Stříbrné Skalici se sice do zastávky dva autobusy nevejdou, ale zatímco první bude nabírat děti, druhý by měl být vidět pod kopcem.

Časy spojů „původní“ 557 se nemění.

Nové spoje Mukařov – Světice, škola a zpět

Raději upozorňujeme na to, že v krátkém sledu budou (v 15:05) v zastávce „Světice, škola“ dva autobusy (557 směr Všestary, Klokočná a Mukařov, a 494 směr Všestary a Strančice), a především na to, aby děti nenasedly omylem to toho druhého autobusu, než kterým chtějí jet !!!

Prostory na MK včetně těch u zastávky, těsně přiléhající k okružní křižovatce MK U Hřiště x Sportovní x K Panskému poli, jsou trochu stísněné a v zastávce nemohou stát dva autobusy za sebou. Zároveň nikde v okolí zastávky se nemohou autobusy předjíždět, a rovněž není nikde vhodné místo na odstavení autobusu po předchozím spoji, než přijede do výchozí zastávky ve Světicích. Takže odjezd odpoledního spoje linky 557 byl záměrně stanoven na stejný čas, jako odjezd linky 494 směr Strančice (15:05). Tím je jedno, který přijede a odjede jako první. Linka 494 má zastávku uvnitř trasy, spoj liny 557 tam začíná. Pravděpodobně se bude stávat, že 557 přijede jako první a bude vyčkávat času odjezdu. A poté přijede 494.

Na základě dohody s paní starostkou je změna zastávek v obci Klokočná: stávající zastávka v obratišti se nově jmenuje „Klokočná, náves“ a nové zastávky mají název „Klokočná“ (změna názvů zastávek se tedy dotýká i linky 489, která rovněž obsluhuje zastávku „Klokočná“ směr Svojetice, U Hájenky).

 

Ještě pro jistotu doplňujeme, že provoz VŠECH spojů linky 557 je pouze ve dnech školního vyučování.