Kam v zimě na běžky, sjezdovky a brusle

Okolí Svojetic v případě, že napadne sníh, nabízí mnoho příležitostí k jízdě na běžkách. Na webových stránkách Ladova kraje je tematická záložka Ladovská zima. Jsou zde zpracovány možnosti běžkování (i za méně příznivých sněhových podmínek). Zároveň je založena na facebooku stejnojmenná veřejná skupina pro rychlé sdílení aktuálních informací, kde lze běžkovat, bruslit, co se v okolí v zimě koná zajímavého apod.

Na sjezdovky můžete vyrazit do Mnichovic. Na brusle se můžete vydat na dva blízké zimní stadiony v Říčanech nebo ve Velkých Popovicích.

Vše a aktualizované informace naleznete na již zmíněných webových stránkách Ladova kraje. Níže uvádíme výtah z jejich webových stránek.

Trasa 1 a 5 je dostupná i ze Svojetic.

bezkar

Kam na běžky?

1 Voděradské bučiny a okolí (okruh 23 km)

Tradiční destinace. Rozsáhlý lesní komplex. Podmínkou je dostatek sněhu.

Mapa

 

2  Hornopožárské polesí 

Další tradiční lesní destinace. I zde platí nutnost dostatku sněhu.

Mapa

 

3  Vávrův palouk – Senohraby

Domovské sídlo oddílu senohrabských lyžařů. Ideální pro příznivce upravených stop. Podle aktuální situace a možností jsou strojově upravovány různě dlouhé okruhy na zdejších polích a cestách.

Mapa

 

4  Štiřínské louky (okruh 6 km)

Krásné louky nedaleko Kamenice a Velkých Popovic. I zde může probíhat strojová úprava stop, ale pouze při dostatku sněhu. Jinak jsou trasy upravovány “ručně.”

Mapa

 

5  Pole u Tehova

Nejbližší okruh u Říčan. Přístup z Říčan je přes les a okruh vede z velké části po polích. Sjízdnost je tedy zcela závislá na dostatku sněhu a druhu polních prací a zaseté kultuře.

Mapa

 

6  Hvězdárna Ondřejov (okruh 2 km)

Další  oblíbené místo. Kratší  okruhy v areálu a bezprotředním okolí ASU v Ondřejově. Nedaleko jsou louky u Zvánovic. Při dostatku sněhu jsou obě lokality propojeny stopou.

Mapa

 

7  Mokřanské údolí (až 16 km)

Dosud neobjevená, velice zajímavá lokalita. V mapě je zakreslena maximální varianta jak se zde lze pohybovat. Lze zvolit i dílčí části. 

Mapa

 

8  Louky u Všešímy (10 km)

Místo o jehož existenci a kráse netuší ani většina místních. Louky, lesíky, remízy, meze. Vůbec nepoznáte, že se celou dobu pohybujete jen pár set metrů od dálnice D1.

Mapa

 

9  Louky a pastviny u Třemblat (10,5 km)

Lokalitu lze rozdělit na dvě části. Skryté ovčí pastviny, kam se dostanete od Žižkova dubu a louky na opačné straně Třemblat. Obě lokality lze propojit. Z Třemblat je také jeden z nástupů na zvánovické louky. Jedna z nejoblíbnějších lokalit u místních. Velká šance na dobré podmínky. Stopy bývají prošlapány hned, jakmile to jde. 

Mapa

 

10 Louky Kostelec u Křížku (okruh 3,5 km)

Menší lokalita, kde si budete nejspíše muset stopu sami prošlápnout, bude ale jenom Vaše.

Mapa

 

11 Louky u Zvánovic (okruh 5 km)

Zastíněné místo pod lesem a vrchem Pecný, kde lze jezdit i když to jinde ještě, nebo už nejde.

Mapa

 

12 Krásné vyhlídky (8 km)

Louky nad Mnichovicemi. Dostanete se sem od sjezdovky na Šibeničním vrchu. Navazují na novou travnatou stezku Krásné vyhlídky. Nevýhodou této lokality je oriantace na jih a rychlejší odtávání sněhu. Při dostatku sněhu je spojnicí několika dalších lokalit v okolí a trasou backountry putování mezi Říčany a Sázavou. 

Mapa

 

13 Louky kolem Babic (celkem až 16 km)

Poněkd stranou zájmu na samé hranici Ladova kraje. Přesto jedna z nejbohatších lokalit co do množství luk vhodných pro běžkování. Ideální pro ty, co chtějí neposkvrněný terén, který si sami prošlápnou. Možno propojit s Mokřanským údolím.

Mapa

 

14 Propojka Vávrův palouk x Velkopopovicko x Všešímy

Jak název napovídá, jde o spojnici několika oblastí.

Mapa

 

15 Louky u Zaječic (okruh až 11,5 km)

Krásné zvlněné louky v přírodním parku Velkopopovicko. Možno propojit s dalšími lokalitami v okolí, ale hezčí bude vychutnávat si tento kousek krásné krajiny, kterou budete mít jen pro sebe. Stopy budou také na Vás.

Mapa

 

16 Louky u Kaliště (okruh 5 km)

Máte rádi Bílé Karpaty? Zkuste se podívat do okolí Kaliště a Lensedel. Dojem kazí snad jen hučení dálnice.

Mapa

 

Pro příznivce backcountry putování

Pro stále populárnější backcountry běžkování, tedy běžkování velnou krajinou, nabízí Ladův kraj téměř ideální podmínky. Záleží pouze na dostatečné sněhové pokrývce a můžete se vydat po polích a lesních cestách zdejší kopcovité krajiny, kam budete chtít. Musíte počítat s tím, že se Vám občas postaví do cesty nějaká překážka, se kterou si budete muset poradit, občas budete muset lyže sundat a popojít pěšky – to vše ale k backcountry patří.  Odměnou Vám bude úplně jiný pohled na zdejší krajinu. Zároveň nikdy nebudete daleko od hromadné dopravy ani od možnosti občerstvení se v některém z pohostinských zařízení. Putovat tak můžete zcela na lehko.

Níže najdete náš tip na trasu, která vede převážně po travnatých loukách a lze ji podniknout i se sněhovou pokrývkou, která Vás na pole a do lesů nepustí.

Backcountry Velkopopovickem a Kamenickem (až 41 km)

Trasa propojuje zajímavé běžkařské lokality v krásné krajině u Všešímy, Přírodní park Velkopopovicko a okolí Kamenice. Ideální místo startu je zámek Berchtold v Kunicích, kde můžete zaparkovat auto. Na trasu se dostanete také z vlakové zastávky Strančice buď autobusem nebo po cyklotrase 0020 a podjezdem pod dálnicí mezi Božkovem a Kunicemi (ideální varianta). Trasa vede dále po travnatých loukách, několikrát křižuje místní silnice. Mezi Mirošovicemi a Kovářovicemi je úsek vedoucí po polích. Zde může nastat situace, že je budete muset obejít po modré a červené značce KČT. Dále pokačujete opět po loukách s občasným překonáním silnic a průchodem obcemi. Mezi Řepčicemi a Všedobrovicemi si můžete razit cestu lesem, ale pohodlnější to bude kousek po místní silnici. Před Kostelcem u Křížku můžete cestu ukončit a dojít na Ringhofferovo náměstí v Kamenici odkud jezdí autobusy do Prahy nebo na vlak do Strančic přes Kunice (pro ty co zde parkují auto). Můžete také pokračovat dále okruhem kolem Těptínské obory a zpět do Kamenice. V její západní části se nevyhnete cca 1 – 2 km chůzi po silnici, ledaže byste překonali ohradníky pastvin vedoucích podél cesty (což nedoporučujeme!).

Mapa

 

krasobruslar

 

Bruslení

Zimní stadión Slavoj Velké Popovice

Merkur Ice Aréna Říčany

 

 

lyzar2

Sjezdovky

V Ladově kraji a blízkém okolí najdete dvě sjezdovky s umělým zasněžováním.

Šibeniční vrch Mnichovice

Ski areál Chotouň


Aktualizace: 06.12.2016